Adnan Oktar Diyor Ki...

 

Adnan Oktar Diyor Ki... 7 Mayıs 2018> Daha Fazla

Sabır akıllı insanların vasfıdır. Sabretmemek insanı çok küçük düşüren bir durumdur.

Adnan Oktar Diyor Ki... 20 Nisan 2018> Daha Fazla

Her sorun aşılmış olarak yaratılır. İnsan Allah’a güvenecek, sabredecek, sakin olacak. İnsanlar sorunla karşılaşınca çoğunlukla panik yaşıyorlar, ama bir hafta sonra geçmiş oluyor. Bir yıl sonra en büyük sorun dediklerini bile hatırlamıyorlar.

Adnan Oktar Diyor Ki... 3 Mart 2018> Daha Fazla

Kuran’a göre sabır istikrardır. Güzel ahlakta istikrarlı olmaktır sabır. İyi niyetli olmak, dürüst konuşmak, samimi olmak konusunda inişli çıkışlı olmamak, artırma yapmak ama eksiltmemektir.

Adnan Oktar Diyor Ki... 28 Şubat 2018> Daha Fazla

Dini içinden çıkılamayacak ritüeller, dindarlığı da çok zor gibi anlatıyorlar. Din samimiyettir. Tüm candanlığında samimi olacak ve zamana karşı da sabırlı olacaksın. Samimi olunca hayatında birden bire şimşekler çakarak her şey değişmez. Ama zaman içinde hep olumlu gelişmeler olduğunu görürsün.

Adnan Oktar Diyor Ki... 7 Ocak 2018> Daha Fazla

Sabır istikrarlı olarak iyi olanda devam etmektir, vazgeçmemektir. Sabır istikrarlı olmanın adıdır, tahammül sabır değildir.

Adnan Oktar Diyor Ki... 21 Aralık 2017> Daha Fazla

Sabır ibadet olarak sevinçle yapılan, insanın içini açan, hoş duyguları yansıtan bir ifadedir. Sabır istikrardır. Tahammül, sabır değildir. Sabırda olayları sakin değerlendirme ve ibadet ruhuyla hareket etme vardır.

Adnan Oktar Diyor Ki... 15 Aralık 2017> Daha Fazla

Sabırlı olmak asalettir, güzelliktir, berekettir. Sabırlı olunduğunda, kişi dostunu kaybetmez, sevgiyi, sevgiliyi kazanır. Sabırla güzellik oluşur. Sabır Allah’ın cennet için vesile kıldığı mühim bir gerekçedir.

Adnan Oktar Diyor Ki... 26 Kasım 2017> Daha Fazla

Sevginin, yiğitliğin, sabrın, yüksek ahlakın ve aşkın öğrenildiği yer dünyadır. Bu açıdan dünya çok hayati ve önemlidir. Allah dünyadaki tavrımızı ve hayatımızı önemli görüyor. Allah’ın en beğendiği şeyler sürekli Allah’ın sevgisini aramak, emek vermek, sabretmektir. Allah yüksek vicdanı ve gerçek aşkı çok beğenir. Küfrü gösterdiği halde, münafıkları gösterdiği halde, onların arasından Allah’a ulaşıp Allah’ı sevmek, Allah’ın en beğendiğidir.

Adnan Oktar Diyor Ki... 21 Kasım 2017> Daha Fazla

Her türlü manevi güzellik zorluklarla kazanılır. Sabır, cömertlik, şefkat, sevgi, merhamet hep zorluklarla kazanılan güzelliklerdir.

Adnan Oktar Diyor Ki... 18 Kasım 2017> Daha Fazla

Sabır rahatsız olarak yapılmaz. Sabır tahammül değildir. Sabır Allah’tan razı olarak yaşanır. Sevinç içinde olduğunu bilerek, hayır olduğunu düşünerek davranmak güzel bir sabırdır. Allah bu sabrı makbul görür.

Adnan Oktar Diyor Ki... 12 Kasım 2017> Daha Fazla

Hastalığa sabretmek, Allah’a tevekkül etmek mümin için önemli bir cennet vesilesidir.

Adnan Oktar Diyor Ki... 10 Kasım 2017> Daha Fazla

Sabırla tahammül arasında çok fark vardır. Pis şeye karşı direnç, nefsi boş yere yormak olur. Ahlaksız, pis bakan bir insana tahammül etmeye gerek yok. Hiç muhatap olmamak lazım. Sabır ise güzel tavırda ısrarlı ve kararlı olmaktır. Sabır zorlu bir şey değildir, zevklidir.

Adnan Oktar Diyor Ki... 2 Kasım 2017> Daha Fazla

Vefasız insanlar olması imtihanın bir parçasıdır. Vefasızların çokluğu imtihanın güzelliğidir. Müslüman her zaman iradeli ve sabırlı olacak, akıllıca doğru yolda devam edecek. Allah Kuran’da eğer siz iyiyseniz kötüler size zarar veremez diye bildiriyor. Bu, Allah’ın kanunudur.

Adnan Oktar Diyor Ki... 30 Ekim 2017> Daha Fazla

Kuran’a tabi olmak, Kuran’daki anlatımı dikkatlice izlemek ve anlamak Allah’a yakınlaştıran en güzel yoldur. Sabırda istikrarlı olmak da insanın mükemmel eğitilmesini sağlar.

Adnan Oktar Diyor Ki... 28 Ekim 2017> Daha Fazla

Mümin zorluklardan geçerek en güzel şekilde eğitilir. Tarif edilemeyen muazzam bir güzellik olan sevgiye kavuşmak ancak zorluklardan geçerek mümkün. Zorluk yoksa anlam boşluğu olur. Zorluk varsa sevgi için gerekli tüm zenginlik oluşur. Sevginin yetişeceği bahçede yiğitlik, dürüstlük, akıl, dirayet, sabır, vefa, sadakat gibi yüzlerce özellik olması gerekir. Bitki nasıl minerallere ihtiyaç duyuyorsa, sevgi de tüm bu değerlere ihtiyaç duyar. Mesela bencillik varsa sevgi o anda ölür. Sevgi gelir bencilliğe çarptığında erir gider. Bencillik sevgiyi kara delik gibi emer yok eder.

Adnan Oktar Diyor Ki... 24 Ekim 2017> Daha Fazla

Kadınlar için sevmek ve sevilmek bilinçaltlarına işlemiş çok güçlü bir duygudur. Ama kadınlarda erkeklere oranla gelecek korkusu daha fazladır. Bu yüzden kadınlar bazen vicdanlarıyla değil mantıklarıyla hareket ederler. O zaman da kaybetmeye başlarlar. Yine de genelde kadınlar sanatçı ruhludur, güzellikleri çok iyi görürler. Sabırlıdırlar, vefa hissi yüksektir. Sevdiğine sadakatle bağlanırlar. Erkekler ise daha genel düşünürler, sanatçı yönleri biraz daha azdır. Kadınların ise detay ve ince düşünmede teknik üstünlüğü vardır.

Adnan Oktar Diyor Ki... 30 Ağustos 2017> Daha Fazla

Allah'ın üstün ahlakı kadınlarda çok yoğun tecelli eder. Merhamet, şefkat, insancıllık, sabır, vefa, temizlik, incelik kadınlarda yoğundur.

Adnan Oktar Diyor Ki... 25 Ağustos 2017> Daha Fazla

Tahammül ile sabır aynı şey değildir. Sabır ibadettir.

Adnan Oktar Diyor Ki... 19 Ağustos 2017> Daha Fazla

Sabır tahammül değildir. Sabır, güzel olan tavırda istikrarlı olmaktır.

Adnan Oktar Diyor Ki... 12 Temmuz 2017> Daha Fazla

İnsanların çoğu birbirine alaycı yaklaştıkları için samimi candan dostluk kurmaları mümkün olmuyor. Allah'ı seven, Allah'tan korkan, sabırlı, affedici, nezih insanlar çok olsa o zaman o insanların içinde herkes mutlu yaşar. Yalnızlığa mecbur kalmak manevi bir felakettir.

Adnan Oktar Diyor Ki... 6 Haziran 2017> Daha Fazla

Sabır tahammül değildir. Tahammül şirk olur. Sabır yaşadığın olayı güzel görerek yapılan ibadettir.

Adnan Oktar Diyor Ki... 1 Haziran 2017> Daha Fazla

Allah müminleri zorluklarla imtihan eder. Mesela mümin bir acıyla karşılaşır, sabreder o ona üstünlük kazandırır. Sabır yoksa o insan değerli hale gelemez.

Adnan Oktar Diyor Ki... 23 Mayıs 2017> Daha Fazla

İmtihanın olması, böyle bir eğitimden geçmek, cennetin anlam kazanması için gereklidir. Çile çekmeyen derinlik kazanamaz. Derinliğin, tutkunun ve aşkın oluşması için sabır, sadakat vefa gerekir, bunları da en güzel imtihanla kazanırız.

Adnan Oktar Diyor Ki... 21 Mayıs 2017> Daha Fazla

Samimiyetin tek yolu Allah'ı çok sevmek, Allah'tan korkmaktır. Küfür anlayışında samimiyet en büyük enayilik gibi görünüyor oysa tam tersidir. Samimi olduğunda ezileceğini zannediyor, oysa sabretse ve samimi olsa her insan hem dünyada hem ahirette çok güzel yaşar.

Adnan Oktar Diyor Ki... 19 Mayıs 2017> Daha Fazla

Sabır ilk başta yorucu gibi görünür. Ama aslında Müslüman sabırla ruhen ve bedenen daha sağlıklı ve dinç olur, bereket bulur.

 Adnan Oktar Diyor Ki... 22 Nisan 2017> Daha Fazla

Tevekkül ve sabır Allah'a olan aşkın en net delilidir. İyi gününde Allah'ı sevip zorluk olduğunda terk etmek çok büyük ahlaksızlıktır.

Adnan Oktar Diyor Ki... 26 Aralık 2016> Daha Fazla

Münafıkta sabır ve tevekkül şeytanın etkisiyle iptal olmuştur. Bu yüzden olaylardan çok olumsuz etkilenir, kolaylıkla sinir krizine girer.

Adnan Oktar Diyor Ki... 19 Mayıs 2016> Daha Fazla

Ben sabrettim diyor, sen sabretmedin Allah sana sabrettirdi. Ben çok sabırlıyımdır diyor. Allah sana o sabrı veriyor.
Sabır şirke karşı bir ilaçtır.

Adnan Oktar Diyor Ki... 12 Mayıs 2016> Daha Fazla

Sabır düşünerek elde edilir. Birdenbire elde edilmez. Böyle olsun demeyle olmaz. Araştırmak, incelemek, Allah’ın sanatını bilmek, Allah’a kendini bırakmak gerekir. Bu herkesin yapabildiği bir şey değildir. Sabırlılardan olmak büyük bir nimettir. Sabırlılar, onlar ayrı bir topluluktur.
Sabrı tahammüle çevirmemek lazım, öbür türlü sabır eziyet olur. Sabır Allah’a tevekkülle, hoşnutluk içinde ‘Allah yaratıyorsa hayır vardır’ deyip sıkıntı, ıstırap çekmeden beklemektir. Öbür türlü tahammül olur ki o zordur, Allah vermesin.

Adnan Oktar Diyor Ki... 29 Nisan 2015> Daha Fazla

Müminler arasında çekişmeden kaçınılması lazım. Bir kere Allah haram kılıyor. (Enfal Suresi, 46) Ama ayrıca dünyada ceza veririm diyor Allah. Bir “çözülürsünüz”, iki “yılgınlaşırsınız”, üç “gücünüz gider”. Allah bir ön bela olarak bunlar olur diyor; çözülme, yılgınlaşma, güç gitmesi. Bu duruma karşı müminin ne yapması gerekiyormuş? Sabredecek. Kim sabrederse Allah onları koruyup kolluyor.

Adnan Oktar Diyor Ki... 17 Nisan 2015> Daha Fazla

“Allah sabredenleri sever.” Çünkü sevgi oradan anlaşılıyor. Sabredemiyorsa sevgisi yok demektir. Mesela insanın sevdiği oluyor ama o sevgisini muhafaza etmesi önemlidir. Yani iki günlük sevgi olmaz. Bazıları öyle, mesela bir günlük sevgisi var. Bir gecelik sevgisi var. Hevesi var yani daha Türkçesi. Ama mümin sevgiyi ömür boyu ve sonsuza kadar istiyor.
Sabır ibadettir. İbadet olarak beklemeye sabır denilir. Tahammülde, kişi dayanır sadece. Sabır ibadetin adıdır. Yani namaz gibi ibadet ismidir.

Adnan Oktar Diyor Ki... 8 Şubat 2015> Daha Fazla

İnsan sabretse, sürekli Allah’a şükretse Allah hiç ummadığı yerden kapıyı açar. Ama sürekli yakındığı için bir türlü bereket gelmiyor.
Allah sessiz sedasız ödüllendirir mümini. Adam diyor ki, “Sürünüyorum.” Sabredersen Allah seni ödüllendirir. Sabretmezsen, sürekli yakınırsan; yakınmak ne demek; Allah’a isyan ediyorsun. O zaman nasıl iyilik bekleyeceksin?

Adnan Oktar Diyor Ki... 18 Ağustos 2014> Daha Fazla

Sabır müminin özelliğidir. Dünyadan geçmek sabır gerektiriyor, ters bir söz duyduğunda sabır gerektiriyor, her konu sabır gerektirir.

Adnan Oktar Diyor Ki... 19 Mayıs 2014> Daha Fazla

Müslüman sabırlı olacak. Yani ani öfkeye kapılmayacak, sinirlenmeyecek.

Adnan Oktar Diyor Ki... 14 Mart 2014> Daha Fazla

Sabır bütün hayat boyuncadır. Sonsuza kadar biz Allah’ı seveceğiz. Sen en fazla 70 sene bir imtihana sabredeceksin. Ama seni Allah sonsuza kadar mutluluk içinde yaşatacak. 70 senelik eğitim, yapılan her sabır seni yüceltir, güzelleştirir, nurlandırır.

Adnan Oktar Diyor Ki... 22 Şubat 2014> Daha Fazla

Allah sabrı esas alıyor. Burası imtihan yeri. Akşam nişan, sabah düğün olmaz. İlla ki çileli uzun bir devir geçecek. İmtihan olacaksın.

Adnan Oktar Diyor Ki... 23 Eylül 2013> Daha Fazla

İyilik, merhamet zordur. Şefkat, sevgi zordur. Kırıp yıkmak çok kolaydır. Adam eline tüfeği alıyor, tarıyor. Bu kadar. Ama sevgi emek istiyor, sabır istiyor. İrade ister, cömertlik ister, kararlılığın en son safhasını ister, azmin en son safhasını ister.

Adnan Oktar Diyor Ki... 18 Temmuz 2013> Daha Fazla

İnsanın ruhunda, fıtratında bıkkınlığa eğilim vardır, derecesine göre. Ama mümin sevgiden bıkmaz, muhabbetten bıkmaz, güzellikten bıkmaz inşaAllah. Mesela boş bir söz, bıkar ondan. Boş konuşmadan bıkar, monotonluktan bıkar. Zenginlik arar, yani yenilik ister, bir güzellik ister.
Sevgiden bıkılmaz, muhabbetten, Allah aşkından bıkılmaz. Ama bıkkınlık insanın ruhunda var. İmanla bunu aşabiliyor mümin, imanla. Onun için mesela adam karısından bıkıyor, sevdiğinden bıkıyor ama mümin imanıyla bıkmıyor. Fakat küfürde, bıkkınlık çok çabuk sarar insanları. İman gücüyle bıkkınlık ezilir. İmanla orantılı olarak ezilir.

Adnan Oktar Diyor Ki... 17 Mart 2013> Daha Fazla

Müslüman, “Niye İttihad-ı İslam daha olmadı, niye çile çekiyoruz?” demeyecek. “Niye şu zorluklar var?” demeyecek. Sabredecek. Çünkü sabrın sonunda cennet oluyor, Allah’ın razı olması oluyor. Sabır yoksa kaybettin.

Adnan Oktar Diyor Ki... 13 Mart 2013> Daha Fazla

“Sabret; senin sabrın ancak Allah(ın yardımı) iledir.” (Nahl Suresi, 127) Kendi kendine sabredemezsin diyor, Allah sana sabrettirir. Kaderinde varsa sabrediyorsun, Allah yaratırsa sabrediyorsun. Yoksa sabredemezsin.

Adnan Oktar Diyor Ki... 18 Ocak 2013> Daha Fazla

Sabır başarının anahtarıdır. İnsanlar sabırlı olmadıklarında hataya düşerler. Allah Kuran’da hep sabrı över. Mehdi talebelerinin özelliği de sabır ve metanettir.

Adnan Oktar Diyor Ki... 14 Eylül 2012> Daha Fazla

Müslüman’ın vasfı bu; ahlaksızlar muhalefet edecek, üçkağıtçılar muhalefet edecek. Sen de buna karşı ilimle, bilimle, Kuran’la mücadele edeceksin, sabırlı olacaksın.

Adnan Oktar Diyor Ki... 2 Ağustos 2012> Daha Fazla

Sabır sevgiyi elde etmek içindir. Sabır olmazsa sevgiyi elde edemezsin. Sevdiğinden kopar gidersin. Bir hatasını, kusurunu bulursun, koparsın.

Adnan Oktar Diyor Ki... 7 Mayıs 2012> Daha Fazla

MÜSLÜMAN SABIRLI OLDUĞU İÇİN SEVGİYİ ÇOK UZUN GÖTÜRÜR. Bırakmaz. YILLAR GEÇER DAHA DA ARTAR SEVGİSİ. Ama küfür öyle değildir. Hem bıkar, hem de sabırsızdır. Hemen dağılır. Öfkelenir, harcar, bitirir.

13 haziran 2011, A9 TV> Daha Fazla

Sabır; ibadet heyecanıyla yapılan ısrarlı ibadette devama denir, kararlı olarak ibadete devama denir.
Harun Yahya Etkiler | Basında Harun Yahya | Sunumlar | Ses kasetleri | İnteraktif CD'ler | Konferans setleri | Radyo programı / Piyesler | Broşürler| Site Hakkında | HarunYahya.net | Ana sayfanız yapın | Sık kullanılanlara ekle | RSS Servisi
Bu sitede yayınlanan tüm materyaller, Sayın Adnan Oktar’ı referans göstermek koşuluyla telif hakkı ödemeksizin kopyalanabilir ve çoğaltılabilir
© Sitemizde ve diğer tüm Harun Yahya eserlerinde yer alan Sayın Adnan Oktar’a ait şahsi fotoğrafların bütün yayın hakları Global Yayıncılık Ltd.Şti’ne aittir. Kısmen de olsa izinsiz kullanılamaz ve yayınlanamaz.
© 1994 Harun Yahya. www.harunyahya.org
page_top